Test kamery Tapo C100 od TP-Link

TP-Link – dobrze wszystkim znana firma a jej produkty sieciowe goszczą w naszych domach i firmach od ponad 20 lat. Dziś przedstawiamy test kamery Tapo C100.

Sprzęt przyszedł do nas w niewielkim biało – niebieskim pudełku. Z jego frontowej części dowiadujemy się m.in. o tym, że kamerka wyposażona jest w podgląd nocny, wykrywa ruch, nagrywa w jakości HD 1080-p, posiada wbudowany slot na karty microSD.

 

20210524_154941 (Kopiowanie)

Tył opakowania prezentuje się następująco:

20210524_154954 (Kopiowanie)

Zawartość całego opakowania: kamerka, instrukcja szybkiej instalacji, zestaw montażowy a także zasilacz.

20210524_155329 (Kopiowanie)

Kamerka jest prawie cała w kolorze białym. W kolorze czarnym został wykonany szklany front, który okala obiektyw; czarny jest także kabel i zasilacz. Sama kamera jest małego rozmiaru. Wygląda bardzo zgrabnie i stylowo. Z przodu – tak jak już wspomnieliśmy – usytuowany został oczywiście obiektyw, poniżej niego dwie diody. Całość zamocowana jest na białej obracanej na kuli nóżce.

20210524_155348 (Kopiowanie)

Od spodu górnej części kamery usytuowano wejście dla kabla zasilającego.

20210524_155744 (Kopiowanie)

Jeden bok kamery pozostaje gładki, bez żadnych przycisków i funkcji.

20210524_155423 (Kopiowanie)

Z drugiej strony kamerka została wyposażona w wejście dla karty microSD a także przycisk resetujący urządzenie do ustawień fabrycznych.

20210524_155458 (Kopiowanie)

Z tyłu umiejscowiono głośnik, natomiast pod stopką czy też nóżką – mamy do dyspozycji dwa otwory, za pomocą których możemy zawiesić kamerę w dowolnym miejscu na ścianie. Nóżka została wyposażona w czterech miejscach w gumki antypoślizgowe. Są dla nas gwarancją, w przypadku gdy chcemy kamerę postawić np. na blacie czy biurku – na pewno będzie się ona stabilnie trzymać powierzchni i nie ulegnie uszkodzeniu spadając na ziemię.

20210524_155400 (Kopiowanie)

 

Kamerka prezentuje się bardzo ciekawie jeśli chodzi o wygląd. Zajrzyjmy teraz do specyfikacji technicznej produktu.

SIEĆ
Bezpieczeństwo transmisji 128-bitowe szyfrowanie AES z SSL/TLS
Prędkości połączeń bezprzewodowych 11 Mb/s (802.11b)
54 Mb/s (802.11g)
150 Mb/s (802.11n)
Częstotliwość 2,4 GHz
Zabezpieczenia sieci bezprzewodowej WPA, WPA2-PSK
POWIADOMIENIA O AKTYWNOŚCI
Czujniki aktywności Czujnik ruchu
Informacje o aktywności Powiadomienia push
NAGRANIA WIDEO
Kompresja wideo H.264
Transmisja strumieniowa wideo 1080p
SYSTEM
Certyfikacja zgodności FCC, IC, CE, NCC
Wymagania systemowe iOS 9+, Android 4.4+
ŚRODOWISKO PRACY
Dopuszczalna temperatura pracy 0°C~40°C (32°F~104°F)
Dopuszczalna temperatura przechowywania -40-70 °C (-40-158 °F)
Dopuszczalna wilgotność powietrza 10%~90% RH, niekondensująca
Dopuszczalna wilgotność przechowywania 5%~90% RH, niekondensująca
ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Zawartość opakowania Kamera Tapo C100
Zasilacz
Skrócona instrukcja obsługi
Śruby montażowe
Szablon montażowy
CECHY SPRZĘTOWE
Przyciski Przycisk Reset
Diody System diod
Napięcie wejściowe zasilacza 100-240 V, AC, 50/60 Hz, 0,3 A
Napięcie wyjściowe zasilacza 9,0 V / 0,6 A
Wymiary (S x G x W) 67,6 x 54,8 x 98,9 mm (2,7 x 2,1 x 3,9 cali)
KAMERA
Przetwornik obrazu 1/3.2“
Rozdzielczość 1080p Full HD
Obiektyw F/NO: 2.0
Ogniskowa: 3,3 mm
Tryb nagrywania w nocy Dioda IR 850 nm (do 9 metrów)
FUNKCJE AUDIO
Komunikacja dźwiękowa Transmisja dwukierunkowa
Wejście/wyjście audio Mikrofon i głośnik

Producent na swojej stronie wymienia liczne zalety Tapo C100, takie jak: zdumiewająco dobra jakość nagrań wideo, niezawodny tryb nocny, łatwa konfiguracja i zarządzanie. Czy rzeczywiście tak się wszystko prezentuje w praktyce? Sprawdzimy to dla was za chwilę krok po kroku. Zacznijmy od rzeczy którą wymieniliśmy na końcu – od konfiguracji. Czy rzeczywiście przebiega łatwo i bezproblemowo? Owszem! Wystarczy zainstalować apkę Tapo i prawie wszystko tak naprawdę robi ona za nas, wystarczy postępować krok po kroku według poleceń wyświetlanych na ekranie. W naszym przypadku konto już było zakładane wcześniej przy okazji testowania innych sprzętów od Tapo więc wystarczyło, że się zalogowaliśmy. Normalnie proces zaczyna się oczywiście od rejestracji nowego użytkownika ale to również jest bardzo proste i nie powinno wam sprawić żadnych trudności. Następne kroki przedstawiamy na screenach poniżej.

Po sprawnie przeprowadzonej konfiguracji możemy rozpocząć przygodę z Tapo C 100.  Jeżeli chodzi o apkę Tapo – bardzo łatwo jest z niej korzystać. Na początku mamy możliwość dodać jedną lub więcej kamer a następnie ustawić sobie monitorowane pomieszczenie – my wybraliśmy ,, konto domowe”, bez precyzowania pomieszczenia. Nie mniej jednak możecie wybrać sobie np. pokój dziecięcy na jedną kamerę, inną na salon i w łatwy sposób płynnie przechodzić z monitoringu jednej strefy do drugiej. Wchodząc w ,,moje konto domowe” (pokój dziecięcy, czy każde inne pomieszczenie) otwiera nam się okno z podglądem na żywo a pod nim szereg opcji. Pierwsza linia zawiera:

podział ekranu na 4 – przydatne w przypadku gdy mamy więcej niż jedną kamerę – widzimy wtedy w jednym podglądzie 4 małe okienka a w nich widok każdego z monitorowanych pomieszczeń;

ikona aparatu – możliwość zrobienia zdjęcia nagrywanego aktualnie obrazu

ikona filmu  – możliwość nagrania materiału wideo, który zapisze się bezpośrednio w pamięci naszego telefonu

ikona mikrofonu – umożliwia zmianę głośności mikrofonu kamery za pomocą suwaka

ikona powiększenia ekranu – powiększenie podglądu na żywo do pełnego ekranu

Drugi szereg opcji to:

,,MÓW„- ikona mikrofonu. Po wciśnięciu jej a następnie przytrzymaniu uaktywni się mikrofon i będzie nas słychać w głośniku kamery. Możliwość mówienia jest aktywna tylko wtedy, gdy trzymamy przycisk palcem. Gdy puszczamy, nie będzie nas już słychać. Minusem tej opcji jest fakt, że gdy my mówimy – w tym momencie dźwięk z otoczenia kamery jest wyciszany. Gdy chcemy z kimś przeprowadzić dialog, przydatna będzie kolejna poniższa możliwość aplikacji

,,POŁĄCZENIE” – podczas wyboru połączenia, przez cały okres jego trwania możemy prowadzić dialog z osobą przebywającą w pobliżu kamery, zupełnie jak podczas rozmowy telefonicznej.

,,TRYB PRYWATNOŚCI” – jak sama nazwa wskazuje – wyłącza nam podgląd i podsłuch w każdym momencie, gdy tylko tego potrzebujemy.

,,ALARM WYŁ” – wyłączenie alarmu – działa tylko przy włączonej opcji wykrywania ruchu i przy włączonym alarmie kamery – gdy kamera wykryje ruch  natychmiast wyśle powiadomienie na nasz telefon

,,ODTWARZANIE I PAMIĘĆ” – ,, ODTWARZANIE” – jeżeli w kamerze została umieszczona karta microSD – tutaj właśnie pojawi nam się wszystko co zostało na niej zapisane (128 GB, czyli 384 godzin (16 dni) zarejestrowanego materiału), natomiast po przesunięciu palcem w prawo – ,,PAMIĘĆ” – tutaj są wszystkie filmy i zdjęcia zapisane bezpośrednio w pamięci telefonu. Mamy oczywiście możliwość nagrywać materiały również w chmurze.

Przejdźmy do testu jakości nagrań wideo wykonywanych kamerą Tapo C 100. Na pierwszy rzut weźmy nagranie wykonane w dzień.

Jak możecie sami zauważyć nagranie jest bardzo wyraźne i przejrzyste. Kamera nagrywa obraz w rozdzielczości 1080P, dzięki czemu dostrzec można każdy szczegół, nic nie klatkuje, nic nie przycina. Zobaczmy teraz przykładowy film nagrany w całkowitej ciemności.

Nagrania nocne również są bez zarzutu. Wszystko doskonale widać, możemy być spokojni – kamerze Tapo C 100 nic nie umknie. Bezszelestne nagrywanie umożliwia rejestrowanie obrazu na odległość aż 9 metrów w całkowitej ciemności. Zbliżając się do końca recenzji zaprezentujemy wam jeszcze wykonane nią zdjęcie.

1622061743197 (Kopiowanie)

Jak widzicie załączone przez nas zdjęcie jest bardzo wyraźne i nie mamy problemu z dostrzeżeniem wszystkich obiektów na nim uchwyconych. Zdjęcie zostało wykonane w całkowitej ciemności, więc rzeczywiście kamera w nocy świetnie daje sobie radę.

Podsumowanie: 

Dzisiejsza recenzja prezentowała kamerę od TP-Link, model Tapo C 100. Podsumujmy zatem wymieniając jej najważniejsze cechy: wbudowany czujnik ruchu, tryb nocny gwarantujący idealnie wyraźny podgląd obrazu nawet do 9 metrów w całkowitej ciemności, nagrywanie 1080p Full HD – zdumiewająca jakość obrazu, Do 128 GB pamięci ( niestety brak karty w zestawie), możliwość włączenia w urządzeniu trybu prywatnego. Tapo C 100 w testach sprawdziła się rewelacyjnie – duża liczba pikseli matrycy sprawia, że zarówno filmy jak i zdjęcia wykonywane są w bardzo wysokiej jakości. Dzięki dwukierunkowej transmisji audio możemy porozumiewać się z innymi domownikami. Umożliwia nam to wbudowany w kamerę mikrofon oraz głośnik. Dzięki montażowi kamery Tapo C 100 będziemy czuć się bezpiecznie. W przypadku pojawienia się intruza kamera uruchomi alarm dźwiękowy i świetlny. Wysoka jakość nagrań wideo uchwyci i uwieczni najpiękniejsze i najważniejsze momenty życia. Cena również została przez nas sprawdzona i jest naprawdę bardzo niska. Zdecydowanie polecamy!

Cena: około 110 zł

ocena10